Johan Anders Cato.
Född 1916-03-17 i Wästra Ryd.
Död 1976-06-01 i Torshälla.
|
f
Karl Johan Cato.
Född 1855-07-08 i Lund.
Död 1917-02-14 i Signesborg.
Målarmästare.
|
ff
Anders Andersson Cato.
Född 1822-01-15 i Stångby (M).
Död 1878-10-03 i Lund.
Anatomivaktmästare och Corpral (Vaktmästare på universitetet).
|
fff
Anders
Persson.
Född 1772-11-15 i Stångby (M).
Död 1846-10-03 i Stångby Nr. 17 Malmöhuslän.
Kronofjärdingsman i wallkärra.
|
ffff
Pär
Andersson.
Född 1709.
Död 1792-04-18 i Stångby (M).
Rusthållare.
|
fffm
Gertrud Elsa
Larsdotter.
|
ffm
Kjerstina
Pehrsdotter.
Född 1779-11-29 i Vallkärra Stångby.
Död 1851-03-01 i Stångby Nr. 17 Malmöhuslän.
|
ffmf
Pehr
Wallroth.
Född 1740 i Wallkärra.
Död 1809-06-09 i Wallkärra.
Dragon Ryttmästare Norra Skånska Cavalleri Regementet Afsked 1809.
|
ffmm
Kjerstina
Jöransdotter.
Född 1746 i Wallkärra.
Död 1776-09-27 i Stångby Malmöhuslän.
|
fm
Kerstina Jeppsdotter.
Född 1817-02-15 i No 22, Västra Karaby (M).
Död 1908-01-31 i Fattighuset Sommelilycka, Lunds domkyrkoförs (M).
|
fmf
Jeppa
Larsson.
Född 1779-02-05 i Wästra Karaby.
Död 1838-11-29 i Wästra Karaby.
Egen Ägare nr 22 . 1/3 ryttarhåll år 1820 värde 1500 riksdaler Banco.
|
fmff
Lars
Jeppsson.
Född 1737-08-24 i Hoby.
Död 1810-03-13 i Wästra Karaby.
Bonde.
|
fmfm
Pernilla
Månsdotter.
Född 1752-12-30 i Karaby.
Död 1833-05-02 i Wästra Karaby.
|
fmm
Anna
Hansdotter.
Född 1799-01-27 i Barsebäck.
Död 1865-07-07 i Lund.
|
fmmf
Hans
Andersson.
Född 1765-09-23 i Barsebäck.
Död 1832-10-09 i Nr 34, Barsebäck (M).
|
fmmm
Sissa
Nilsdotter.
Född 1774-12-05 i Barsebäck (M).
Död 1858-05-24 i Nr 34, Barsebäck (M).
|
m
Anna Charlotta Andersson.
Född 1884-12-06 i Hunsala, Hallingebergs norra kbfd (H).
Död 1969-11-27 i Kortedala kbfd (O).
|
mf
Karl Oskar Andersson.
Född 1845-05-30 i Hallingeberg.
Död 1927-09-20 i Hunsala Hallingeberg.
Hemmansägare.
|
mff
Anders
Johansson.
Född 1802-08-31 i Hallingeberg Kalmar län.
Död 1880-05-19 i Hunsala Hallingeberg.
Hemmansägare. Rusthållare.
|
mfff
Johan
Olofsson.
Född 1763-01-01 i Hallingeberg Kalmar län.
Död 1837-06-07 i Hunsala Hallingeberg.
|
mffm
Chatarina
Johansdotter.
Född 1763-03-25.
Död 1808-08-30 i Hunsala Hallingeberg.
|
mfm
Anna Lisa
Persdotter.
Född 1805-04-25 i Smitterstad.
Död 1876-02-24 i Hunsala Hallingeberg.
|
mfmf
Per
Johansson.
Född 1768-08-22 i Smittersta Hallingberg.
Död 1847-05-08 i Smitterstad.
Hemmansägare.
|
mfmm
Stina
Larsdotter.
Född 1777-05-03 i Hunsala Hallingeberg.
Död 1860-02-05 i Smitterstad.
|
mm
Anna Charlotta Elisabet Carlsdotter.
Född 1851-06-18 i Rumma Gamleby.
Död 1942-05-15 i Skälsbo Stenserum.
|
mmf
Carl Johan
Johansson Erdman.
Född 1829-08-15 i Rumma, Gamleby (H).
Död 1851-09-16 i Rumma Gamleby.
Hemansbrukare.
|
mmff
Joan
Larsson.
Född 1786-10-17 i Hammar Lofta.
Död 1835-08-31 i Hammar.
Hemmansägare.
|
mmfm
Anna Matilda
Jaensdotter.
Född 1791-09-29 i Gamleby.
Död 1869-04-08 i Stämmerum.
|
mmm
Christina Carolina
Johansdotter.
Född 1832-01-11 i Hycklinge (E).
Död 1893-08-20 i Skynnerstad, Lofta (H).
|
mmmf
Johan Petter
Johansson.
Född 1794-03-16 i Hycklinge (E).
Död 1848-05-30 i Rumma, Gamleby (H).
Gästgifvare, Hemmansägare.
|
mmmm
Brita Lisa
Andersdotter.
Född 1805-12-11 i Rumma, Gamleby (H).
Död 1870-07-29 i Rumma Gamleby.
|